Sizi Arayalım

Botoks

Botoks

Botoks (Botox), tabiatta Clostridium Botulinum denilen bir mikroorganizma tarafından oluşturulmaktadır. Laboratuvar ortamında da üretilebilen bu madde uzun yıllar medikal tıpta değişik hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde dünya üzerinde estetik amaçlı uygulamalar içinde 4. sırada yer almaktadır.

Botoks etkisini uygulandığı bölgedeki kas dokusu içinde sinir dokusu ile kas lifi arasında iletiyi belli bir süre engelleyerek göstermektedir. Bu etkisiyle;

  • Çalışmayan kas dokusu sonucu aynı bölgede botoks etkili olduğu süre içinde kırışıklıkların görülmemesini sağlar,
  • Sinir ile ter bezleri arasında yaptığı blok etki ile aşırı terlemeyi engeller,
  • Düşük kaşların ve düşük göz kapaklarının kalkmasını sağlar.

Botoks ile ne tür kırışıklıklar tedavi edilir?

Yüzümüzdeki bizi rahatsız eden kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay yöntemi olan botoks, 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir. Botoks, estetik amaçlı olarak özellikle yüz ve dekolte bölgesinde mimik kaslarının kasılmaları sonucu oluşan kırışıklıkların tedavisinde son derece başarılı olmaktadır. Bu kırışıklıklar sıklıkla alın, kaş arası, göz çevresi, göz altı, dudak üstünde oluşmakta olup yapılan uygulama ile tamamen kaybolmaktadır.

Kırışıklıklar, deri altında yer alan kasların kasılması sonucu derinin çekilmesiyle oluşmaktadır. Bu kasların gevşemesi sonucunda kırışıklıklar azalır veya tamamiyle ortadan kalkar. Botoks tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklıklar alın çizgileri, göz etrafı kırışıklıkları ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır. Botoks ayrıca gülme çizgileri, boyun ve çene kırışıklıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Kırışıklar dışında botoks, kişiye yorgun bir ifade veren kaş düşüklüğünün tedavisinde kaş şekillendirme (kaş kaldırma), kızgın ifadeye sebep olan kaş arası ve üstü kasılmaların giderilmesinde cerrahi uygulamalara alternatif olmaktadır. Botoks ile kaş şekillendirme işlemi sonrası kaşlar 1-4 mm seviyesinde kalkabilmektedir.

Hiperhidrozis(Aşırı Terleme) ve BOTOX

Vücut için doğal, fizyolojik bir olay olan terleme sayesinde vücut ısımız dengelenir ve vücudumuzdan zararlı maddelerin atılması sağlanır. Ter ayrıca doğal bir nemlendiricidir, özellikle yaz aylarında hemen hemen herkesin şikâyet ettiği terlemenin, fizyolojik terleme ihtiyacı dışında, çok daha fazla olmasına hiperhidroz denir. Aşırı terlemenin sebepleri tam olarak bilinmemekte ve genellikle genetik olduğu kabul edilmekle birlikte önemli nedenleri arasında stres, değişik uyaran ilaçlar (emetikler, insülin), tiroid bezinin aşırı çalışması gibi hastalıklar ve psikolojik sorunlar sayılabilir. Pratikte en çok görülen terleme şekli; strese bağlı olandır. Bu kişilerin şikâyetleri yaz kış devam eder. Genellikle ergenlik çağı 13-20’li yaşlarında başlar. Terleme şikâyetleri vücudun genelinde görülebildiği gibi,